Yetkili Kanada Göçmenlik
& Vize Başvuru Merkezi
kanada iş imkanları
Biz Sizi Arayalım
 
 
 

Sıkça Sorulan Sorular

Kanada Göçmenliğine Giriş

1. Kanada Göçmenlik Vizesi nedir?

Kanada Göçmenlik (Kalıcı Oturma İzni) Vizesi bir kişiye Kanada’da herhangi bir yerde yaşamasına ve çalışmasına olanak sağlayan ve kişinin Kalıcı Oturma İzni statüsüne bağlı olarak verilen bir belgedir. Bu vizenin belirli koşulları vardır ve başvuru sahibinin Kanada’da ikamet etme şartlarını yerine getirmediğinde ya da ciddi bir suç faaliyetinden suçlu bulunması durumunda iptal edilir.

 

2. Bir Çalışma İzni Kanada Göçmenlik Vizesinden nasıl farklıdır?

 Çalışma İzni başvuru hakkına sahip olan bir ziyaretçiye Kanada’da kısıtlı bir süreliğine ikamet etmesi ve çalışmasına olanak sağlamaktadır ve yürütülebilecek iş türüne bağlı olarak bazı kısıtlamalar vardır. Çalışma İzni, Kanada Kalıcı Oturma İzninin alınmasına olanak sağlamayacaktır ancak bu statüyü elde etmek için bir atlama taşı olabilir. Tam tersine, bir Kanada Göçmenlik Vizesi, başvuru sahibine Kanada’da herhangi bir yerde yaşamasına, çalışmasına ve Kanada Vatandaşlığının birçok ayrıcalığından yararlanmasına, 3 yıl sonra ise Kanada Vatandaşlığı için başvurmasına ve Kanada Kalıcı Oturma İzni statüsü için aile fertlerine kefil olmasını sağlamaktadır.

 

3. Hem Kalıcı Oturma İzni hem de Geçici Oturma İzni statüsü için aynı anda başvuruda bulunabilir miyim?

Hem Kalıcı Oturma İzni hem de Geçici Oturma İzni statüsü için aynı anda başvuruda bulunabilirsiniz. Kanada Göçmenlik politikası ikili niyet kavramını da benimsemektedir.

 

4. Mevcut göçmenlik statüm Kanada Göçmenlik amaçlarıyla ilişkili midir?  

Hem evet hem hayır. Genel bir kural olarak, Kanada Göçmenlik Vizesi Başvurunuzu (Kanada’da Kalıcı Oturma İzni için Başvuru) vatandaşı olduğunuz ülkeden sorumlu olan Kanada Göçmenlik Vize ofisi veya en az bir yıllığına o ülkeye yasal olarak kabul edildiyseniz ikamet etmekte olduğunuz ülkeden sorumlu olan vize ofisine iletmeniz gerekmektedir. Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Federal Kalifiye İşçi kategorisi kapsamında başvuruların doldurulmasına ilişkin genel kuralda istisna bir durum vardır. Bu kategoride başvurularını yapan kişiler, nerede ikamet ederlerse etsinler, ilk başvurularını Nova Scotia Eyaleti, Sydney kentinde bulunan Merkezi Kabul Ofisine (MKO) yapmalıdırlar.

 

5. Kanada Göçmenlik Yönetmeliklerinin değiştiğini duydum. Bu durumdan nasıl etkileneceğim?

Kanada göçmenlik yönetmelik, kanun ve politikaları sürekli değişebilir. Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı tarafından yapılan bu değişiklikler konusunda bilgi edinmek için, MKO Haberlerine göz atın.   

 

6. Kanada’ya göç etmek için bir göçmenlik danışmanından yardım almanın bir faydası var mı?

Evet var. Kanada’ya göç etmek gittikçe karmaşık bir hal almaktadır. Bir başvuranın hak kazanacağı 60’dan fazla farklı federal ve eyalete ait göçmenlik programı vardır ve bir kişinin kendi durumuna en uygun olan programı bilmesi çok zordur. Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığının Kanada Göçmenlik Vize Başvurunuzu kendi başınıza sunmanıza olanak sağlamasına rağmen, istatistiksel olarak, nitelikli bir Kanada göçmenlik danışmanının sizi temsil etmesi durumunda hak kazanma şansınız artar. Dahası, tamamlanan bir başvuru Kanada Göçmenlik Vizenizi almanızı hızlandırarak bazı durumlarda göçmenlik sürecini kısaltacaktır.

JUSTCANADATM, Kanada göçmenliği konusunda en iyi danışmanlık şirketlerinden biri olarak tanınmaktadır. İşte size on neden:

 

1.    Size en uygun olan Kanada göçmenliği kategorisini seçmeniz konusunda size yol göstereceğiz.  

2.    Başvuru süresi kapanmadan önce tamamlamış olduğunuz başvuru ve destekleyici belgelerinizi sunma şansınızı yükselteceğiz.

3.    Hükümet tarafından belirlenen uygun bir kuruluş tarafından eğitim bilgilerinizin değerlendirilmesinde size yol göstereceğiz.  

4.    Size dil yeterlilik sınavında mümkün olan en iyi sonucu almanıza yardımcı olmak amacıyla ücretsiz ve online IELTS sınav hazırlık kursları sağlayacağız.  

5.    Hak kazanmak için maksimum sayıda Kanada göçmenlik puanı kazanmanızı sağlamak amacıyla belgelerinizi hazırlamanızda size yol göstereceğiz.  

6.    Kanada’da iş bulmanızda size yardımcı olmak için size tüm araç gereç ve kaynakları sağlayacağız.

7.    Vize konusunda gecikme yaşanmasını ve vizenizin reddedilmesini engellemek için Kanada göçmenlik başvuru sürecini hızlandıracağız.  

8.    60 Kanada göçmenlik kategorisine karşı daimi bir oturum vizesi almanızı sağlayan niteliklerinizi düzenli olarak yeniden değerlendireceğiz.

9.    Kanada göçmenlik yetkilileri için sizin sesiniz olacağız. 

10.  Size her zaman hak ettiğiniz gibi saygıyla davranacağız...

 

7. Kanada Göçmenlik amaçları için JUSTCANADATM şirketinin beni temsil etme hakkımı nasıl saklı tutarım?

Genellikle ilk adım olarak, Göçmenlik hukuk danışmanınız sizin Federal Kalifiye İşçi, Quebec Eyaleti Kalifiye İşçisi, Federal Kalifiye İşçi Akışı, Kanada Tecrübe Sınıfı, Quebec Eyaleti Tecrübe Sınıfı, Eyalet Aday, Aile Sponsorluğu ya da İşletme kategorileri kapsamında Kanada’ya göç etme hakkı kazanmanıza karar verebilmesi amacıyla bir ücretsiz değerlendirme formunu doldurmanız önerilmektedir.


Alternatif olarak, Kanada’ya göç etme hakkı kazanacağınızı düşünüyor ve hizmetlerimiz konusunda daha fazla bilgi edinmek ya da Cem Turetken’in sorularınıza cevap vermenizi istiyorsanız, onunla irtibata geçebilirsiniz sorularınızı cevaplamaktan dolayı memnun olacaktır.

Kanada Göçmenlik Başvuru Süreci

 1. Kanada Göçmenlik Vizesi başvurumu nereye yapabilirim?

Bu durum Kanada Göçmenliği için hangi kategoride başvurduğunuza bağlıdır.


Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Federal Kalifiye İşçi kategorisi kapsamında, tüm başvuru sahipleri başvurularını Nova Scotia Eyaleti, Sydney kentinde bulunan Merkezi Kabul Ofisine (MKO) yapabilirler.

Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Aile Sponsorluğu kategorisi kapsamında, tüm başvuru sahipleri bir ülke içi Kanada sponsorluğu durumunda başvurularını ilk önce Vegreville, Alberta’daki Dosya İşlem Merkezine (DİM) ya da Kanada dışarısındaki işlemler için bir sponsorluk durumunda ise Mississauga, Ontario’daki DİM’e yapabilirler.


Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Eyalet Aday Programı kapsamında ya da Quebec Eyaletinde ikamet etmek istedikleri zaman, tüm başvuru sahipleri başvurularını ilk olarak ikamet etmek istedikleri eyalete yapmalıdır.


Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Kanada Tecrübe Sınıfı için,  tüm başvuru sahipleri başvurularını Nova Scotia Eyaleti, Sydney kentinde bulunan Merkezi Kabul Ofisine (MKO) yapmalıdır.

 

2. Kanada’da Kalıcı Oturma İzni almak için başvurumu destekleyecek hangi belgeleri sunmalıyım?

Bu durum Kanada Göçmenliği için hangi kategoride başvurduğunuza bağlıdır.


Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Kalifiye İşçi kategorisi kapsamında, ilk olarak Nova Scotia Eyaleti, Sydney kentinde bulunan Merkezi Kabul Ofisine (MKO) yaptığınız başvurunuzda başvuru belgeleri, tam olarak kişisel bilgilerinizi içeren pasaportunuzun kopyası ve Kanada için Genel Alıcıya ödenecek Kanada hütümeti işlem ücretlerinin Kanada doları olarak yer alması gerekmektedir. Kanada’da Çalışma İzni ve Onaylanmış İş için hak talep etme amacıyla bulunuyorsanız, başvurunuzda Çalışma İzninizin bir kopyası ve Kanada Göçmenlik (Kalıcı Oturma İzni) Vizenizi almaya bağlı olarak işvereniniz tarafından sınırsız bir süreliğine istihdam edileceğinizi belirten bir mektup da yer almalıdır aynı zamanda gerçek Kanadalı bir işverenden almış olduğunuz daimi iş teklifine ilişkin olarak Kanada İnsan Kaynakları ve Sosyal Gelişim Bakanlığı (İKSGB) tarafından verilen Onaylı İş Teklifinin (OİT) bir fotokopisi de başvuru belgeleri arasında yer almalıdır. Buna ek olarak, tüm başvurular medeni durumunuz, eğitim, iş deneyimi, dil yeterliliği

(IELTS ve/ya TEF sonuçları) ve geçinmek için yeterli mali kaynağınızın olduğunu kanıtlayan bir belge de başvuruda yer almalıdır. Polis tarafından verilen izin sertifika(ları) için başvurduğunuzu kanıtlayan belge de ilk başvurunuzda yer alması gerekmektedir.

Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Aile Sponsorluğu kategorisi kapsamında, destekleyici belgelerde genellikle medeni durum, taraflar arasındaki ilişkinin gerçek mahiyeti ve geçinebileceğinize dair belgeler yer almalıdır.

 

Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Eyalet Aday Programı kapsamında ya da Quebec Eyaletinde ikamet etmek istediğiniz zaman, eyaletin özel ihtiyaçlarına ilişkin form ve belgeler de sunmak zorunda kalacaksınız.

Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Kanada Tecrübe Sınıfı kategorisi kapsamında, destekleyici belgelerde dil yeterliliğiniz (IELTS ve/ya TEF sonuçları), Kanada’da çalışmakta olduğunuzu, eğer varsa, Kanada’daki lise sonrası çalışmalarınızı kanıtlayan belgeler de yer almalıdır.Kanada Göçmenliği konusundaki tüm kategoriler kapsamında,  18. yaş gününüzden itibaren altı aydan fazla ikamet ettiğiniz tüm ülkelerden alınan Polis tarafından verilen izin sertifika(ları)nı istemektedir.

Kanada Göçmenlik Vize Ofislerinin, buna ek olarak, destekleyici belgelere ilişkin olarak özel koşulları vardır. Bu durumda, uzman yardımı almanız ya da başvuru belgenizi sunacağınız Kanada Göçmenlik Vize Ofisinden bilgi almanız önerilmektedir.

 

3. Destekleyici belgelerimi ne zaman sunmam gerekiyor?

Bu durum Kanada Göçmenliği için hangi kategoride başvurduğunuza ve başvurunuzu sunacağınız Kanada Göçmenlik Vize Ofisine bağlıdır.


Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Kalifiye İşçi/Profesyonel kategorisi kapsamında, tüm belgelerin

başvurunuzun değerlendirilmesi için ilk başvurunuzla Merkezi Kabul Ofisine (MKO) sunulması gerekmektedir.

Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Aile Sponsorluğu kategorisi kapsamında, Polis tarafından verilen izin sertifika(ları) ve sponsor kişi tarafından tıbbi muayene olduğunuzu kanıtlayan belge dahil olmak üzere tüm destekleyici belgelerin ilk başvurunuzla sunulması gerekmektedir.


Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Girişimci ve Serbest Meslekli Kişiler adlı işletme kategorileri kapsamında, genel bir kural olarak sadece esas başvuru formunu sunmanız gerekmektedir, Kanada Vize Ofisine ödenecek Kanada Hükümeti işlem ücretleri vatandaşı olduğunuz ülkeden ya da en az bir yıllığına o ülkeye yasal olarak kabul edildiyseniz ikamet etmekte olduğunuz ülkeden sorumludur. Başvurunuzun değerlendirilmesinden yaklaşık olarak dört ay önce, medeni durum ve işletme yönetimi deneyiminize ilişkin olarak destekleyici belgeleri sunmanız gerekecektir.

Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Yatırımcı işletme kategorisi kapsamında, tüm destekleyici belgelerin başvurunuzun ilk olarak sunulduğu zamanda uygun Kanada Göçmenlik Vize Ofisine sunulması gerekmektedir.

 

Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Eyalet Aday Programı kapsamında ya da Quebec Eyaletinde ikamet etmek istediğiniz zaman, eyalet aday programına ilişkin tüm destekleyici belgelerin ilk başvuruyla eyalete sunulması gerekmektedir.

Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Kanada Tecrübe Sınıfı kategorisi program kapsamında, tüm destekleyici belgelerin başvurunuzun ilk olarak sunulduğu zamanda uygun Kanada Göçmenlik Vize Ofisine sunulması gerekmektedir.

 

4. Destekleyici belgelerimi hangi dilde sunmalıyım?

Belirli bir Kanada Göçmenlik Vize Ofisi tarafından aksi belirtilmedikçe, İngilizce ya da Fransızca dillerinden başka bir dilde olan destekleyici belgelerin yeminli tercüman tarafından çevrilmiş İngilizce veya Fransızca çevirilerinin bulunması gerekmektedir.

 

5. Dosyam bir Kanada Göçmenlik Vize Ofisinden başka bir ofise gönderilir mi?

Kalifiye İşçi kategorisi kapsamında, başvuruların ilk olarak Dosya İşlem Merkezi (DİM) - Nova Scotia Eyaleti, Sydney kentinde bulunan Merkezi Kabul Ofisine (MKO) sunulması gerekmektedir. Başvurular daha sonra ikamet etmekte olduğunuz (en az bir yıllığına o ülkeye yasal olarak kabul edildiyseniz) ya da vatandaşı olduğunuz ülkeden sorumlu olan Kanada dışarısındaki Kanada Göçmenlik Vize Ofisine gönderilir. Başvuranlar başvurularını kendi formlarında doğru vize ofisine yapmakla sorumludur yanlış vize ofisine başvurmak başvurunun geri dönmesiyle sonuçlanabilir.

Herhangi bir Kanada göçmenlik kategorisi kapsamında, başvurunuzun başka bir Kanada Göçmenlik Vize Ofisine gönderilmesine ilişkin talebin başvuru işlemlerinizi yapan Kanada Göçmenlik Vize Ofisine yapılması gerekmektedir. Kanada Göçmenlik Vize Ofisi "program bütünlüğüne" bağlı olarak başvurunuzu başka bir ofise gönderip göndermeme konusunda karar verecektir. Belli durumlarda, dosya işlemlerinizi yapan Kanada Göçmenlik Vize Ofisi dosyanızı farklı ve daha uygun bir Kanada Göçmenlik Vize Ofisine gönderip göndermeme konusunda karar verebilir.

 

6. Kanada göçmenlik başvuru süreci ne kadar sürer?

Birçok faktör Göçmenlik başvuru süreçlerini etkileyebilir. Bu faktörler şunlardır:

·         Başvuru işlemlerinizi yapan belirli bir Kanada Göçmenlik Vize Ofisi,

·         Kanada Göçmenliği için yapmış olduğunuz başvuru kategorisi,

·         Kanada’da iş bulabilip bulamayacağınız,

·         Başvuru ve destekleyici belgelerinizin ne şekilde hazırlandığı,

·         Kişisel mülakata katılıp katılmayacağınız ve

·         Kontrolünüz dışında olan olaylar.

Kanada Göçmenlik Vizenizi almanızın ne kadar süreceği konusunda tam bir bilgi edinmek için güvenilir bir kaynak bulmak zordur. Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı, Kalifiye İşçiler, İşletme için Başvuranlar, Eyalet Adayları ve Aile Sponsorlukları için tüm Kanada Göçmenlik Vize Ofislerinin başvuru işlem süreçlerini yayınlamaktadır. Ancak; bu süreçlerin yayınlanma tarihleri her zaman belli değildir. Yeni gruplar ve forumlar ile ilgili olarak bulabileceğiniz bilgiler, onlara gönderilen mesajlar için herhangi bir sorumluluk olmaması nedeniyle daha az güvenilir bilgilerdir. Kanada Göçmenlik Vizenizi daha çabuk ve herhangi bir ücret ödemeden almanızın bir yolu olduğunu söyleyen kişilerden şüphe ediniz, bu doğru değildir.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı, hükümetin amacının 6 aydan 12 aya kadar olan süre içerisinde Kanada göçmenlik kategorilerinden olan Kalifiye İşçi kategorisi kapsamında 27 Şubat 2008 tarihinden sonra yapılan tüm başvuru süreçlerini tamamlamak olduğunu belirtmektedir.

 

7. “Kapanış” tarihi ne anlama gelmektedir?

Kapanış tarihi Kanada Vize Ofisinin tamamlanmış başvuru formlarını ve işlem ücretleri için uygun ödemeleri aldığı tarihtir. Kanada Federal Mahkemesi kapanış tarihini belirli seçme faktörlerin değerlendirilmesi gerektiği olarak belirlemiştir.

 

8. Kanada Göçmenlik Vizesi Başvuruma Kimleri Dahil Edebilirim?

Eşiniz ve bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınız başvuruya dâhil edilebilir. Başvuru amaçlarınız için, bakmakla yükümlü olduğunuz bir çocuk evlenmemiş ve 22 yaşından küçük olan ya da birlikte yaşadığınız ya da bir eğitim kurumunda eğitim görüp 22 yaşının üstünde ve mali olarak size bağlı olan bir çocuk olarak tanımlanmaktadır. Kanada’nın eş cinsel çiftlere de hak verdiğini unutmayın.

 

9. İlişki durumum değişmesi ve başvurumun işlemde olduğu zamanda veya Kanada Göçmenlik (Kalıcı Oturma İzni) Vizem verildikten sonra çocuğum olması durumunda ne olacak?

Başvurunuz işlemde olduğunda, aile birleşiminize ilişkin herhangi bir değişikliği Kanada Göçmenlik Vize Ofisine bildirmelisiniz. Eşiniz ya da çocuğunuzu bir Kanada Göçmenlik (Kalıcı Oturma İzni) için başvurunuza eklemelisiniz.  Vizeniz verildikten sonra aile birleşiminizin değişmesi durumunda, Kanada’da henüz mülk sahibi olmamanız koşuluyla Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığına eşiniz veya çocuğunuzu başvurunuza eklemesine ilişkin bir bildiride bulunmalısınız.

Uygunluk ve Nitelikler

 1. Kimler Kanada Göçmenlik Vizesi alabilir?

Kanada Göçmenlik (Kalıcı Oturma İzni) Vizesi, federal ve Quebec’li kalifiye işçilere, bölgesel adaylara, Kanada’da okumuş ve/ya çalışmış kişilere ve Kanada’nın ekonomik göçmenlik kategorisine dâhil işadamlarına verilebilir. Kanada vatandaşlarının ve ülkede kalıcı oturma iznine sahip kişilerin yakın aile fertleri de ailenin kefil olması yoluyla Kanada Göçmenlik Vizesi alabilirler. Kanada ayrıca, kalifiye mülteciler, insani ve ailevi gerekçesi olan bireylere kalıcı oturma izni vizesi verebilir. 

 

2. Kanada Göçmenlik Vizesi Başvuruma Kimleri Dahil Edebilirim?

Eşiniz / nikâhsız eşiniz / evlilik ortağınız ve bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınız başvuruya dâhil edilebilir. Bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklar 22 yaşın altında olmalı veya 22 yaş ve üzeri iseler, ya tam zamanlı öğrenci olmaları ya da 22 yaşından beri eğitimlerine son vermemeleri gerekmektedir. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler tıbbi ve güvenlik soruşturmaları şartlarına tabi tutulacaktır. Başvurunuz teslim edildikten sonra aile durumunuzdaki herhangi bir değişiklik başvurunuzun işleme konmasını etkileyebilir.

 

Ebeveynler genellikle başvurunuza dahil edilemez ve Kanada daimi ikamet izni için kendilerine kefil olunamaz. Ancak; ebeveyn ve aile büyükleri bu sürede Anne-baba ve Dede-nine süper vizesi için bu uygun şartlara sahip olabilirler.

 

Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Bakanlığı, eşcinsel çiftlere de Kanada Göçmenlik başvurusu sürecinde eşit hakları tanımaktadır.

 

3. Kanada’daki farklı eyaletler için özel göçmenlik işlemleri mevcut mudur?

Bazı eyaletlerde, Eyalet Atama Programı kapsamında kendi eyaleti için göçmenlik için başvuran adayları seçme veya belirleme yetkisi Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı tarafından verilmektedir.

 

Quebec kendi bölgesinde yaşayacak adayları seçme konusunda özel bir yetkiye sahiptir. Bu adaylar Federal tıbbi ve güvenlik soruşturmaları şartlarına ek olarak Quebec Eyaletinin seçim kriterlerine de tabi tutulmaktadır. Adayların Quebec göçmenlik yetkililerinin kendileri için işlem yapması için ek bir ücret ödemeleri gerekmektedir. Federal seçim şartlarını yerine getiren adaylar Quebec’in seçim şartlarını yerine getirmeyebilirler ve bu durumun tam tersi de geçerli olabilir.

  

4. Kanada göçmenliği şartlarına uygun olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

 

Sizlere Kanada göçmenliği için uygun olup olmadığınızı ücretsiz olarak değerlendireceğimiz bir online değerlendirme formunu doldurup ibraz etmenizi önermekteyiz. Bu işlemi kalifiye işçi, eyalet atama, işadamı, işletme veya aile sınıfı adayı olarak yapmanız mümkündür.

İş Göçü

 1. İş Göçü Programı nedir?

İş Göçü Programı, iş/yönetim tecrübesi olan ve kıyasla yüksek gelirli olan bireylerin Kanada Göç (Kalıcı İkamet) Vizesi için hak kazanabileceği bir Kanada Göçmenlik kategorisidir. İş Göçü Programı’nın içinde üç alt kategori bulunmaktadır: Göçmen Sermayeciler, Girişimler ve Serbest Meslekli Kişiler.

2. İş Göçü Programı başvurumu desteklemek için hangi dokümanları temin etmeliyim?

Vatandaşlık ve Kanada Göçmenlik başvuru formlarına ilaveten, eğitimle ilişkili ve durum dokümanları (pasaportlar, doğum/evlilik sertifikaları vb.), iş ve/veya yönetimsel deneyimlerinizi kapsayan dosyaların yanı sıra yüksek gelirinizi belgeleyen dokümanları da sunmalısınız.

3. İş Göçü Programı altında, belirli bir eyalette yaşamam gerekiyor mu?

Kanada Kalıcı İkametçisi olduktan sonra, başvuru formunuzda nerede ikamet etmek istediğinizi göstermenizden bağımsız olarak, herhangi bir Kanada eyaleti ya da bölgesinde yaşayabilir, çalışabilir ve iş aktivitelerinde bağlantılar kurabilirsiniz. Ancak, Quebec Eyaletinde yaşamayı düşünen bir Girişimci olarak, işinizin kurduğunuz ya da edindiğiniz kısmının ticari teşebbüslerini bu eyalette yönetmeniz gerekmektedir.

4.Nasıl Göçmen Yatırımcı Programı altında nitelendirilebilirim?

Kanada’da Quebec Eyaleti haricinde bir yerde ikamet etmeyi planlayan bir Göçmen yatırımcı olarak aşağıdaki özelliklere sahip olmanız gerekmektedir:

·         Yasal olarak kazanılmış en az 1.6 milyon Kanada Doları gelir;

·         Kanada’da beş yıllığına Vatandaşlık ve Göçmenlik için, eyaletsel ve bölgesel yatırım fonları olarak aracılık eden 800,000 Kanada Doları (para kaynağı mevcuttur) yatırım fonu,

·         Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Düzenlemelerinde açıklandığı şekilde, nitelikli bir işte özkaynak payına sahip olan ve yöneten; ya da son beş yıl içinde en az beş çalışanı iki yıl süresince yöneten


Quebec Eyaleti’nde yaşamayı planlayan bir Göçmen Yatırımcı olarak aşağıdaki özelliklere sahip olmanız gerekmektedir: 

·         Yasal olarak kazanılmış en az 1.6 milyon Kanada Doları gelir;

·         Quebec hükümeti garantili, beş yıllık, 800,000 Kanada Doları yatırım; ve

·         Ticari, endüstriyel ya da tarımsal şirketlerde yönetimsel deneyim; ya da son beş yıl içinde, iki yıl süreyle hükümet, hükümet organizasyonu ya da uluslararası organizasyonlarda yönetim deneyimi

 

5. Öz sermayemin yasal olarak edinildiğini nasıl kanıtlayabilirim?

Varlıklarınızın kaynağını ve birikimini, güvenilir, üçüncü şahıs doküman kanıtları üzerinden göstermeniz gerekmektedir: vergi iadeleri, maaş makbuzları, alış/satış sözleşmeleri, borsa beyanları, iş/emlak değerleri vb. Varlıklarınızın, hediyeleri ya da mirası da kapsayan, yasal sayılan yollarla edinildiğini gösterebilmeniz gerekmektedir.   

 

6. Göçmen bir yatırımcı olarak, Kadana’da bir iş aktivitesinde çalışmak ve/veya bağlı olmak zorunda mıyım?

Kanada’ya gelişinizin ardından bir işe bağlı olarak ya da bir iş aktivitesinde çalışma hakkı kazandıktan sonra, kesinlikle bir zorunluluğunuz yoktur.

 

7. Göçmen bir yatırımcı olarak, yatırım miktarımı ne zaman taahhüt ederim?

Eğer Quebec eyaletinde ikamet almak istiyorsanız,800.000 Kanada Doları Yatırım Miktarınızı başvurunuzun son onayından hemen önce Kanada Göçmelik ve Vatandaşlık Ofisine ya da Quebec Göçmenlik Ofisine taahhüt etmeniz gerekmektedir.

 

 

8. Eğer Göçmen Yatırımcı başvurum reddedilirse yatırımım iade edilecek mi?

Evet, böyle bir durum olduğunda, paranız Kanada Göçmelik ve Vatandaşlık Ofisi ya da Quebec Göçmenlik Ofisi tarafından derhal iade edilecektir.

 

9. Federal ve Quebec Göçmen Yatırımcı Programları arasındaki farklar nelerdir?

İş yönetim deneyimi olan adaylar Federal ve Quebec Göçmen Yatırımcı Programları’nın her ikisine de hak kazanabilirler.  Ancak, Quebec Göçmen Yatırımcı Programları ayrıca, hükümette, hükümet organizasyonlarında ya da uluslar arası organizasyonlarda yönetimsel deneyimleri olanları dikkate almaktadır ve daha geniş altyapısı olan bireyler daha çok dikkatlerini çekmektedir.

 

10. Girişimci Programına nasıl hak kazanabilirim?

Kanada’da, Quebec Eyaleti haricinde ikamet etmeyi planlayan bir Girişimci olarak, aşağıdaki özelliklere sahip olmanız gerekmektedir:

·         Yasal olarak kazanılmış en az 800.000 Kanada Doları özsermaye;

·         Son beş yıl içinde, kazançlı ticari, endüstriyel ya da tarımsal bir işte en az iki yıl yönetimsel deneyim ve özkaynağın en az % 25’inin kontrolü; ve 

·         Kanada’ya varışta üç yıl içinde, en az bir yıllığına, Kanada Göçmenlik Düzenlemelerinin altında ifade edildiği üzere, nitelikli bir Kanada işini yönetmek ya da en az üçte birine sahip olmak.


Quebec Eyaleti’nde ikamet etmeyi planlayan Girişimci Aday olarak, aşağıdaki özelliklere sahip olmanız gerekmektedir:

·         Yasal olarak kazanılmış en az 300.000 Kanada Doları özsermaye;

·         Son beş yıl içinde, kazançlı ticari, endüstriyel ya da tarımsal bir işte en az iki yıl yönetimsel deneyim ve özkaynağın en az % 25’inin kontrolü.

·         Quebec’te, en az 100.000 Kanada Doları değerinde özsermayenin en az %25’ini yöneteceğinize ve sahip olacağınıza dair üretim ya da edinme amaçlı bir iş projesi sunmak ya da Quebec’te bu gereksinimleri karşılayan bir iş elde etmek.

 

11. Girişim Programı altında, Kanada Göçmenlik Vizesi’ne eklenmiş koşullar var mı?

Evet, Girişimcilerin Kanada’ya geldikleri üç yıl içinde aşağıdakileri gerçekleştirmeleri gerekmektedir:

·         Nitelikli bir Kanada işinin üçte birine eşit ya da daha fazla kısmının kaynaklarını kontrol etmek;

·         Nitelikli bir Kanada işinin yönetiminde aktif rol oynamak, ve

·         Girişimci ya da aile mensupları haricinde, Kanada vatandaşları ya da Kalıcı İkametçiler için en az bir tam zamanlı iş kurmak.

Eğer Girişimci bu özellikleri yerine getiremezse, Kanada Kalıcı İkamet Statüsünü kaybetme ihtimali vardır.

 

12. Bir Girişimci adayı olarak, Kanada’da bir araştırma ziyareti yapmam gerekli midir?

Bir Girişimci adayı olarak, yerleşmeyi düşündüğünüz iş çevresi alanını düzgün bir şekilde değerlendirebilmeniz için, bir araştırma ziyareti yapmanız teşvik edilmektedir.

 

13. Bir Girişimci adayı olarak, detaylı iş planımı sunmam gerekmekte midir?

Eğer Quebec Eyaleti haricinde bir iş kurmak ya da edinmek istiyorsanız detaylı bir iş planı gerekmemektedir.

 

14. Serbest Meslekli Kişiler Programına nasıl hak kazanabilirim?

Serbest Meslekli Kişiler Programına hak kazanmak için, sizi Kanada’da iş sahibi yapabilecek ve kültürel aktivitelere, atletizme ya da tarıma belirgin katkı yapabileceğiniz deneyime, niyete ve yeteneğe sahip olduğunuzu gösterebilmeniz gerekmektedir. İstediğiniz işin, sizi ve size bağlı olanları yeterli bir şekilde destekleyebilecek niteliği olmalıdır.

Eğer istikametiniz Quebec Eyaleti ise aşağıdaki özelliklere sahip olmanız gerekmektedir:  

·         Yasal olarak kazanılmış en az 100.000 Kanada Doları özsermaye; ve

·         Quebec Eyaletinde, serbest meslekli çalışan olarak gerçekleştirmeyi düşündüğünüz en az iki yıl deneyim.


Quebec Seçim Kriterleri altında, aktivite alanlarınız sadece kültür, atletizm ve çiftçilik ile sınırlı değildir.

 

15. Serbest Meslekli biri olarak, Kanada’da bir araştırma ziyareti yapmam gerekli midir?

Serbest Meslekli biri olarak, yerleşmeyi düşündüğünüz alandaki işsel/kültürel/sanatsal ortamı düzgün bir şekilde değerlendirebilmeniz için, bir araştırma ziyareti yapmanız teşvik edilmektedir.

 

16. Serbest Meslekli kişiler için minimum özsermaye gereksinimi bulunmakta mıdır?

Serbest Meslekli kişiler için özsermaye gereksinimi önerilen girişimin özelliğine ve yerine göre çeşitlenmektedir. Quebec Eyaleti’nde yer alan kişilerin, yasal olarak edinilmiş en az 100.000 Kanada Doları özsermayeye sahip olmaları gerekmektedir.  

Mülteci Statüsü

 1. Kanada’da Mülteci Statüsü hakkı kazanır mıyım?

Bir mülteci, vatandaşı olduğu ülkeye geri döndüğü takdirde zulüm görmekten korkan bir kişidir. Zulüm korkusu genellikle fiziksel zarar, alıkoyma ya da diğer bir zulüm şekli ve insaniyetsiz ceza anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda, ayrımcılık veya taciz zulüm için yeterli görülen şeylerdir.

 

2. Daha önceden zulüm görmüş olmam gerekir mi?

Hayır. Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı standardı, kendi ülkenize geri döndüğünüz takdirde zulüm göreceğiniz konusunda ciddi bir olasılığın olduğudur.   

 

3. Kabul edilen Mülteci statüsünün tipik örnekleri nelerdir?

·         Genel nüfustan zulüm göreceğine ilişkin korkusu olan azınlık dini grup üyeleri ya da etnik azınlıklar veya polisin kendilerini koruyamadığı veya korumak istemediği sivil toplum örgütleri.  

·         Siyasi görüşleri ya da hükümet tarafından desteklenmeleri reddedilmeleri nedeniyle cezalandırılmaktan korkan karşıt siyasi parti üyeleri.

·         Uyuşturucu kaçakçıları gibi güçlü bir suç çetesi ya da mafya tarafından zulüm gören kişiler.  

·         Cinsel yönelimleri nedeniyle zulüm gören eşcinseller.

·         Kocalarından dayak yemekten, şiddet görmekten ya da diğer aile fertlerinden ciddi cezalandırma şekillerine maruz kalmaktan korkan kadınlar.

·         Düğün törenleri, kıyafet yönetmeliği ve kadın sünneti gibi şeylere uymayı reddeden kadınlar. Aslında Kanada cinsiyete dayalı zulümü tanımada dünya lideridir ve bu şikayetlerin adaletli ve hassas bir şekilde ele alınmasını sağlamak için kılavuzlar yayınladı. Bütün bu durumların ötesinde, mülteciler hangi zulümden korktuklarını ve niye hükümetleri tarafından korunamadıklarını açıklamalıdırlar.

 

4. Aile fertlerim benimle birlikte korunabilirler mi?

Evet, birçok durumda Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı bir ailenin bir duruşması ve kararı olması için aile ilkesine uymaktadır.  

 

5. Göçmenlik Talebimin kabul edilip edilmediğini nasıl öğrenebilirim?

Kanada’nın Göç ve Mülteci Kurumunun tek bir karar mercisi ifadenizi dinleyip talebinizin inandırıcı olup olmadığına kadar vermesi gerektiğinden kabul edilip edilmeyeceğinizi öğrenmenizin herhangi bir garantili yolu yoktur. Bu nedenle, hikayenizin belgeli kanıtlı olması ve duruşmanız için iyi hazırlanmanız ve göçmenlik kanunu alanında uzmanlaşmış bir avukat tutmanız gerekmektedir. 28 Haziran 2002 tarihinden itibaren, Kanada hükümeti yaşam riskini oluşturan zulüm ve insaniyetsiz ceza ya da işkenceden korkan mültecileri kabul etmektedir. Ancak; korkunuzun ülkede herkes tarafından karşılaşılan yaygın bir şiddetten biri olması ve tıbbi tedavi için ihtiyaca dayalı olması veya ülkenin herhangi bir yerinde resmi merciler tarafından korunabiliyorsanız durumunda talebiniz kabul edilmeyecektir. Dahası, Göçmenlik Kurulunun sizin bir terörist grubu üyesi olduğunuza ve insan haklarını ihlal ettiğinize ya da ciddi siyasi olmayan suçlar işlediğinize karar vermesi durumunda, göçmenlik korunmasından yararlanamayacaksınız.

Bir ülkeden fazla ülkede vatandaşlığınızın olması durumunda ise vatandaşı olduğunuz ülkelerden neden korunamadığınızı açıklamanız gerekmektedir. Başka bir ülkede otomatik olarak korunabilmeniz durumunda, Kanada’da korunmanız reddedilebilir.

 

6. Kararım alınana kadar ne kadar süre beklemem gerekiyor?

İşlem süreleri 12 ve 18 ay arasındadır.  

 

7. Talebimin reddedilmesi durumunda ne yapabilirim?

Bir duruşma için başvururken ve Nakil Öncesi Risk Değerlendirmesi için talepte bulunurken Kanada’da kalma hakkına sahip olacaksınız. İnsani ve ailevi nedenlerle Kanada’da Kalıcı Oturma İzni için bir başvuru da yapabilirsiniz.

 

8. Göçmenlik Talep sürecim işlerken Kanada’da çalışma hakkına sahip olur muyum?

Evet göçmenlik sürecinin neredeyse başından itibaren.  

 

9. Göçmenlik Talep sürecim işlerken çocuklarım okula gidebilir mi?

Evet. Göçmenlik talebinde bulunanların çocukları ücretsiz olarak devlet okullarında ilköğretim ve lise eğitimi alabilirler.

 

10. Göçmenlik Talep sürecim işlerken tıbbi tedavi (ve Kanada’daki ailem) görebilir miyim?

Kanada Federal Hükümeti kendi sağlık sigortasını ödeyemeyecek güçte olanlar için ücretsiz olarak acil tıbbi tedaviyi garanti altına alır. Bazı klinikler mülteci olmak için talepte bulunanlara ücretsiz check up sağlar.

 

11. Kanada’nın ABD’den gelen Mültecilere sınırlarını kapadığı doğru mu?

2004 Aralık ayından itibaren, ABD’den kara yoluyla Kanada’ya giren mültecilerin artık Kanada Sınır Kapısında mülteci talebinde bulunmalarına izin verilmemektedir. Ancak; bu durum Kanada içerisinde Kanada’ya nasıl geldiklerine bakılmadan mültecilik talebinde bulunan mültecilere uygulanmamaktadır. Kanada hava limanlarına ilk olarak ABD’den geçmelerine rağmen gelen kişilere de uygulanmamaktadır. ABD –Kanada sınırında yapılan taleplerde bile, istisnai durumlar 18 yaşının altındaki çocuklar ve aileler, büyükbaba ve büyükanneler, çocuklar, torunlar, kuzenler, yeğenler, enişte ve halalar dahil olmak üzere Kanada’da aile üyelerini genişletmiş olan mülteciler için uygulanabilir.  

 

12. Kanada dışında Mülteci korunması için başvurabilir miyim?

Evet, ülkenizin dışında olmanız durumunda ancak birçok durumda bu çok zordur. İlk olarak Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosuna (BMMTKB) başvurmanız gerekmektedir. Aynı zamanda Kanada’daki mali durumunuzun iyi olduğunu da belgelemeniz gerekmektedir. Göçmen tanımı daha kısıtlayıcıdır, duruşmanızda avukat hakkınız yoktur ve yıllarca bekleyebilirsiniz. Ayrıca şu an ikamet ettiğiniz ülkeye yerleşemediğinizi de belgelemeniz gerekmektedir.