Yetkili Kanada Göçmenlik
& Vize Başvuru Merkezi
kanada iş imkanları
Biz Sizi Arayalım
 
 
 

BLOG

Nihayet! Ebeveyn ve Büyük Ebeveyn Sponsorluk Programı Yeni bir Çözümle Tekrar Açılacak.

Nihayet! Ebeveyn ve Büyük Ebeveyn Sponsorluk Programı Yeni bir Çözümle Tekrar Açılacak
 
May 18th, 2013
 
Sizin gibi pek çok insan ebeveynler ve büyük ebeveynler için sponsorluk programının Kasım 2011’den beri askıya alındığının üzülerek farkında.
Bu doğru, 2011’den beri Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık vatandaşlardan ya da daimi oturma izni olanlardan ebeveynlerini veya büyük ebeveynlerini anavatanlarından Kanada’ya getirmeleri için sponsorluk başvurularını kabul etmiyor.
Bu durum pek çok aile için zorluklara yol açıyor.
Bazen fiziksel ayrılıkların üstesinden gelmek zordur. Denizaşırı ülkelere seyahat etmek maliyetli olabilir ve eğer ebeveyn ya da büyük ebeveyn vize gerektiren bir ülkedeyse vize alma konusunda başarılı olamayabilirler, bu programdan önce Kanada’da bu ülkelere dahildi.
Ayrılık yönünün dışında, pek çok genç göçmen aile çocuklarının bakımı için ebeveynlerine güveniyor böylece eşler de çalışıp hayatını kazanabilir.
Bu destek olmadan bir çift pahalı bakıcı giderleriyle yüzleşmek zorunda kalır ya da eşlerden biri çalışmadan hayatlarına devam etmek zorunda kalırlar. Elbette bu savunulamaz bir durumdur.
Geçici bir önlem olarak, Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık ebeveynlere “süper vize”yi tavsiye ediyor ki alınabildiği takdirde 10 yıla kadar ziyaret etme olanağı sağlar.
Fakat bu maliyetli bir başvurudur.
Sponsor olan kişi başvuru sırasında ebeveyn ya da büyük ebeveyn için mevcut zorunlu sağlık sigortası olduğunu göstermek zorundadır. Bu sigorta poliçeleri ucuz değildir ve tüm ziyaret süresini karşılamak zorundadırlar. Herhangi bir sağlık sorunu daha da pahalı tutabilir. Bazı sponsorlar binlerce dolar özel sağlık sigortasıyla karşı karşıya gelmiştir.
Yine de ebeveyn ve büyük ebeveynlere Kanada’da daimi oturma izni almalarına izin verebilecek olan sponsorluk programı 2 Ocak 2014’te tekrar açılacaktır.
Program askıya alınalı 3 yıl kadar oldu fakat en azından tekrar sunulacak ve neyse ki daha hızlı işlem süreleri ile birlikte (bir önceki program kapsamında işlem genellikle 10 yıl sürebiliyordu).
Yeni programda bir de yeni bir çözüm var. Ebeveyn veya büyük ebeveynin bakmakla yükümlü olduğu kimse varsa yaş sınırı daha önceki gibi 21 yerine 18 olacak.
Zihinsel ya da fiziksel engel yüzünden mali açıdan aileye bağımlı bireylerin hala değerlendirilmesine rağmen 18 yaş üzeri ortaöğretim sonrası eğitimine devam edenler değerlendirilmeyecektir. 18 yaş üzeri ve tam zamanlı okuyan bireylerin aileye bağımlı kişiler olarak kabul edildiği bir önceki programdaki en büyük değişiklik budur.
Yeni program hakkında güncel bilgileri yayınlamaya devam edeceğim. Eğer bu sayfadaki yayınları faydalı bulduysanız, lütfen arkadaşlarınızla veya sanal toplulukta paylaşın. Teşekkürler!